Portret Tadeusza Garczyńskiego

Obiekt to popiersie łysego mężczyzny w kwiecie wieku z twarzą na wprost. Ubrany jest w marynarkę i koszulę. Jego lewa ręka jest zgięta w łokciu z dłonią przystającą przy prawej piersi.
Tadeusz Garczyński (Rautenberg) urodził się 2 lipca 1893 we Lwowie a zmarł 30 kwietnia 1968 w Warszawie. Był adwokatem, publicystą, lekkoatletą i działaczem sportowym.
Był współzałożycielem i wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego (1918–1924), wiceprezesem Polskiego Związku Związków Sportowych, współzałożycielem Ligi Obrony Powietrznej Państwa.
W 1939 uczestniczył w obronie Warszawy, w okresie okupacji pozostał w Warszawie i był redaktorem prasy podziemnej („Żołnierz Polski”, pismo Korpusu Ochrony Polski). Uczestniczył także w tajnym nauczaniu. Aresztowany 8 lipca 1942 roku przez gestapo został osadzony na Pawiaku, a 17 stycznia 1943 roku wysłany do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Był więziony potem w Gross-Rosen i Litomierzycach.
Ogłosił szereg artykułów o problematyce turystycznej, krajoznawczej (zwłaszcza tatrzańskiej i podhalańskiej), a także ochrony przyrody.
Portret to cienki gipsowy odlew wzmocniony pakułami, pokryty patyną w kolorze brązowym z odcieniem ciemnej czerwieni. Miejscami powierzchnia błyszcząca.
Wymiary to 58 cm wysokości, 64 cm szerokości oraz 40 cm głębokości.